Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Lokata czy konto oszczędnościowe”? To pytanie dręczy wiele osób, które w racjonalny, przynoszący określone profity sposób chcą zainwestować swoje pieniądze. I zarobić na nich więcej!

Wzrastająca świadomość społeczna w zakresie możliwości, jakie daje gromadzenie środków finansowych, doprowadziła do sytuacji, w której coraz więcej Polaków posiada własne konta oszczędnościowe.

Jak pokazują ostatnie analizy sektora bankowego ponad 7,9 mln rodaków posiada konta oszczędnościowe, a dane w tym zakresie wskazują na wyraźną tendencję wzrostową.

Zasadnicza różnica pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym polega na tym, że to ostatnie jest nieco niżej oprocentowane, ale za to daje więcej swobody w temacie wpłacania i wypłacania środków oraz comiesięczną kapitalizację odsetek. Konta oszczędnościowe są elastyczne i pozwalają na wypłatę w każdym momencie bez utraty odsetek oraz, co równie istotne, na wpłatę środków w dowolnym momencie.

W przypadku założenia lokaty decyduje się na określony czas ulokowania pieniędzy w banku, zazwyczaj bez możliwości wypłaty pieniędzy przed zamknięciem lokaty, jeśli chce się zachować odsetki. Nie ma także możliwości dopłacenia jakiejś kwoty w trakcie okresu realizacji umowy związanej z założeniem lokaty. W takiej sytuacji pozostaje jedynie złożenie kolejnej lokaty.

To wszystko wyraźnie wskazuje, że z lokat powinny korzystać osoby, które chcą zainwestować posiadane środki finansowe na dłuższy okres. Zdecydowaną zaletą lokat bankowych jest stałe oprocentowanie i wyższy procent niż w przypadku konta oszczędnościowego, które z kolei ma zwykłe oprocentowanie zmienne. Z powyższych danych jasno wynika, że wybór – konto czy lokata, w zasadniczym stopniu zależy od tego, jakie mamy priorytety odnośnie środków, które przeznaczamy na oszczędności.