Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Legenda fotografii ogłasza upadłość. Kodak na wykończeniu

Największa firma fotograficzna na świecie, słynny Kodak, którego aparaty, klisze i inne gadżety przez lata, a nawet wieki pozwalały ludzkości zachowywać chwile na zdjęciach, właśnie ogłasza upadłość.

Jak to możliwe?

Kodak narodził się w latach 80. XIX w. Pierwsze jego produkty były prostymi sprzętami pozwalającymi na robienie fotografii, jednak z czasem asortyment poszerzał się, a w ofercie pojawiały się nie tylko elementy niezbędne przy robieniu zdjęć, ale też potrzebne do kręcenia filmów.

To właśnie Kodak stworzył pierwszy w historii aparat do codziennego użytku dla zwykłych ludzi czy też rolkowany film fotograficzny. To także Kodak wprowadził kolorowe zdjęcia, jako unowocześnienie tych czarno-białych. Na przestrzeni lat, producent bezustannie ulepszał swoje produkty, dzięki wprowadzaniu innowacyjnych technologii produkcyjnych. Niemniej jednak, w styczniu bieżącego roku, firma została zmuszona do ogłoszenia upadłości. 21 stycznia zadłużony Kodak złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami. Okazało się, że w drugiej połowie 2011 r. prawa patentowe należące do firmy oraz pozostałe aktywa były warte jedynie 5,1 mld dolarów przy zawrotnej sumie zadłużenia sięgającej 6,75 mld dolarów! Nie dziwie zatem fakt, że od 3 lat Kodak nie odnotował zysków.

Na giełdzie już zawieszono handel akcjami spółki Kodaka. Stan upadłości ma pomóc w odbudowaniu firmy. Przede wszystkim, nastąpi wyprzedaż patentów. Kodak ma też przykładać więcej uwagi produkcji drukarek do fotografii cyfrowej. One mają przynieść nowe dochody.

Zgodnie z planem, restrukturyzacja koncernu fotograficznego miałaby trwać do 2013 r.