Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Nadchodzi zima – o co musi zadbać zarządca nieruchomości?

Już w najbliższych dniach śnieg zasypie Polskę – jak do zimy powinni przygotować się zarządcy nieruchomości i dlaczego nie wolno bagatelizować złej pogody?

Zarządzanie nieruchomością mieszkalną, bez względu na to, czy jest to domek jednorodzinny czy wielki blok spółdzielczy, wymaga od zarządców przestrzegania konkretnych przepisów i dopasowania troski o budynek do panującej na zewnątrz temperatury.

O jakich czynnościach w nadchodzących, zimowych dniach nie powinni zapomnieć zarządcy? Numer jeden – to oczywiście dbanie o chodniki znajdujące się przy klatkach schodowych o poszczególnych budynkach należących do terenu zarządzania danej osoby lub firmy. Oblodzone chodniki, na których ktoś z mieszkańców lub przechodniów złamie nogę, są podstawą do roszczeń o odszkodowania, więc tym bardziej warto na bieżąco dbać o bezpieczeństwo ich użytkowania.

Numer dwa – przychodzi zwykle po kilku dniach intensywnych opadów śniegu – gdy na dachu nieruchomości zalega już zbyt duża jego pokrywa. Trzeba tu zaznaczyć, że metr sześcienny śniegu ważyć może nawet 800 kg, a gdy zamarznie stanie się niebezpieczny nie tylko dla konstrukcji całego budynku i życia ludzi w nim mieszkających, ale i dla przechodniów. Niekontrolowane zsunięcie się takiej ciężkiej, śnieżnej bryły z dachu zwykle kończy się śmiercią na miejscu – co będzie traktowane jako bezpośrednia wina zarządcy nieruchomości, który nie wywiązał się z pełnionych przez siebie obowiązków!

I choć śnieg jeszcze nie pada tak, że mógłby nam zagrozić, to zarządcy już powinni mieć w pogotowiu śniegowe łopaty, sól, żwir i inne materiały, które pomogą w kryzysowej sytuacji szybko poradzić sobie z nadmiarem śniegu.