Nowy prezez NBP i kontrowersje wokół Marka Belki

Odkąd Bronisław Komorowski zaproponował mianowanie Marka Belki prezesem Narodowego Banku Polskiego kontrowersje wokół jego osoby nie słabną. Nominacja została potwierdzona!

Marek Belka został mianowany prezesem NBP w ubiegły czwartek, zastępując na tym stanowisku tragicznie zmarłego Sławomira Skrzypka. Kandydaturę Belki swoimi głosami poparło 253 posłów, przeciw było 184. Prezesura NBP nie jest pierwszym oficjalnym stanowiskiem, które będzie piastował Marek Belka. Do tej pory był premierem, ministrem finansów i dwukrotnie wicepremierem.

Po raz pierwszy wszedł do Rady Ministrów za czasów rządów Władysława Cimoszewicza, w 1997. Pełnił wtedy funkcję wiceministra i ministra finansów. Te same funkcje sprawował także w roku 2001, w rządzie Leszka Milera. W 2003 roku Belka był szefem Rady Koordynacji Międzynarodowej i  w ramach pełnienia tej funkcji współorganizował tworzenie rządu tymczasowego w Iraku. Premierem został mianowany w 2004 roku, tuż po wejściu Polski do Unii Eurpoejskiej. Na stanowisko desygnował go Aleksander Kwaśniewski.

Od stycznia 2009 roku, przez 18 miesięcy Belka pełnił funkcję dyrektora Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zrezygnował z niej 27 maja bieżącego roku, kiedy to został mianowany na prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Marek Belka jest również autoremw prowadzonego „podatku Belki”, który z naszych oszczędności na lokatach i kontach oszczędnościowych odciąga procent dla budżetu państwa.