Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Najlepsza książka roku w dziedzinie fantastyki

Tegoroczną Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego, dotyczącą książek z gatunku fantasy, otrzymał młody autor – Wit Szostak za powieść „Chochoły”. Festiwal odbył się po raz czwarty.

Powieść ta traktuje o pewnej rodzinie zamieszkałej w Krakowie, która odzyskuje kolejne mieszkania, łącząc je w jeden, wielopokoleniowy Dom, pełen zakamarków, przejść i ukrytych sal. Zamieszkują go zarówno staruszkowie, rodzinni dziwacy, stateczne pokolenie średnie, jak i nieco zagubieni przedstawiciele najmłodszego pokolenia. Początkowo atmosfera w krakowskiej kamienicy jest sielankowa, konflikty są nieliczne, jednak wraz ze śmiercią babci zaczyna się kryzys. Następuje koniec wewnętrznego porządku w domu, a w samym mieście zaczyna się równocześnie rebelia.

Wyróżnienie Złote Nagrody im. Żuławskiego otrzymał autor „Linii oporu” – Jacek Dukaj. Z kolei Srebrne Wyróżnienie tej Nagrody powędrowało do Marka Huberatha i jego powieści „Vatran Auraio”. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 12 listopada. Nagroda im. Żuławskiego to pierwsza i jedyna profesjonalna nagroda literacka z dziedziny fantastyki w Polsce. Jest ona przyznawana przez literaturoznawców i naukowców, a przez to bardziej wyróżniająca i elitarna niż nagrody plebiscytowe.

Na patrona nagrody został wybrany znamienity pisarz, poeta i dramaturg epoki Młodej Polski, będący jednym z prekursorów literatury fantastycznej w Polsce.