Nowe egzaminy na prawo jazdy – już w przyszłym roku!

Zdawalność egzaminu na prawo jazdy jest niska, a będzie jeszcze niższa! Już od lutego 2012 uzyskanie tego dokumentu będzie prawie niemożliwe! Zobacz, jakie zmiany utrudnią zdobycie „prawka”.

Przede wszystkim, najnowsze egzaminy na prawo jazdy będą zawierały znacznie większą bazę pytań. Co więcej, na odpowiedzi udzielane w trakcie testów będzie znacznie mniej czasu. Najprawdopodobniej, w ciągu 25 minut będzie trzeba odpowiedzieć na 40 pytań.

Dodatkowo, nie będzie można zmienić udzielonej odpowiedzi. Jedynym ułatwieniem będzie fakt, że wśród pytań będą wyłącznie te, na które można odpowiedzieć tak bądź nie. Zdający nie będzie korzystał przy tym ze zdjęć ani krzyżówek. Odpowiedzi na pytania mają być udzielane w oparciu o wyświetlane symulacje zdarzeń, jakie mogą naprawdę wystąpić na drodze.

Nie będzie można przygotować się do egzaminu tak, jak do tej pory, ponieważ pytania, teraz już w liczbie 3000 będą tajne.

Zmiany pojawią się również w kwestii samej jazdy po zdobyciu prawa jazdy. Od 2013 r. obowiązkowe będą specjalne naklejki dla początkujących kierowców. Dzięki nim, wszyscy użytkownicy ruchu drogowego będą wiedzieli, że trzeba zachować wyjątkową ostrożność.

Świeżo upieczonych kierowców dotyczyć będą też inne limity prędkości. Na terenach zabudowanych będzie to 50 km/h, poza nimi 80 km/h, a na drogach ekspresowych i autostradach 100 km/h. Ponadto, pomiędzy 4 a 8 miesiącem od momentu otrzymania prawa jazdy będzie trzeba zgłaszać się na szkolenie obejmujące 2 godziny wykładów i jazdę na śliskiej nawierzchni symulującej. A to wszystko w ramach 2-letniego okresu próbnego. W jego trakcie nie można popełniać wykroczeń, gdyż już pod dwóch z nich obowiązkowo trafi się na kurs reedukacyjny i badania psychologiczne.