Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Wystawa „Dwa razy za dużo obrazów. [Badania mózgu w Polsce]”

Intrygujący tytuł to pierwszy krok, by zainteresować odbiorców. Udało się to Markowi Sobczykowi. Awangardowe malarstwo zachwyca i zastanawia. I choć nie każdy zapamięta nazwę, nie zapomni o obrazach.

Początkowo obrazy przedstawione na wystawie o interesującym tytule „Dwa razy za dużo obrazów. [Badania mózgu w Polsce]” pozostają nie do końca zrozumiane. Jednak wczuwając się w ich klimat, mamy większe szanse dostrzec to, co dostrzegał w nich sam artysta. Marek Sobczyk chce nam przedstawić dwie odmienne idee dzisiejszego świata, wpływając na nasz odbiór otaczającej nas rzeczywistości. Porusza kwestię wizualności, w której nie nadążamy za zmianami.

Człowiek jest otaczany tysiącami obrazów i nie jest w stanie ich zapamiętać, a jego percepcja nie nadąża czasem nawet za ich rozpoznawaniem i odróżnianiem. Ponadto, artysta chce zwrócić uwagę na polską mentalność. Duże znaczenie ma tu historia i jej wpływ na teraźniejszość.

Żeby uatrakcyjnić dzieła sztuki przedstawiane na wystawie, autor przy współpracy z Waldemarem Baraniewskim oraz Mateuszem Falkowskim odpowiadającymi za teksty stworzył katalog dopełniający całość. Jest on ilustrowany przez samego Sobczyka i napisany w dwóch językach. Żeby zobaczyć wystawę należy odwiedzić warszawską Galerią Atak.

Wystawa jest czynna od 26 maja i potrwa do 30 lipca 2011 r.