Zmiana spółdzielczego prawa własnościowego

Dotychczas istniejąca ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych była już tyle razy modyfikowana, iż przestała być czytelna. Postanowiono zastąpić ją nowym prawem.

Zmienione regulacje mają pozwolić na rozwiązanie wielu z dotychczasowych problemów. Jednym z nich jest uregulowanie przypadków, w których spółdzielnie postawiły budynki mieszkalne na terenach, do których nie miały prawa własności. Uzyskają te prawa po roku od wejścia w życie nowej ustawy. Termin ten jednocześnie będzie okresem, w jakim będą mogły zgłaszać się osoby i podmioty roszczące sobie pretensje do danego gruntu.

Drugą istotną rzeczą jest to, że na mocy wprowadzonych zmian posiadacze spółdzielczego prawa własnościowego będą mogli stać się właścicielami mieszkań. Wystarczy, iż wystąpią o dokonanie odpowiedniej zmiany w księgach wieczystych. Poza tym planuje się znaczne wzmocnienie prawa lokatorskiego, które stanie się ograniczonym prawem rzeczowym. Dzięki temu objęty nim lokal będzie można m.in. sprzedawać czy przekazywać w spadku.