Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Oczekiwania biznesu wobec nowego rządu

Nowy rząd to nowe oczekiwania. Po expose premiera u jednych zwiększyły się obawy, u innych nadzieje. Na co liczą polscy przedsiębiorcy? Jakich zmian pragną dla rodzimego biznesu?

Pomimo ogólnego zadowolenia Krajowej Izby Gospodarczej z założeń, jakie premier Donald Tusk przedstawił w swoim expose, specjaliści z branży biznesowej wysunęli własne postulaty. Dotyczą one różnych sfer tej dziedziny życia gospodarczego. Jedną z najważniejszych zmian, jakich domagają się przedsiębiorcy jest uproszczenie przepisów podatkowych, a w szczególności tych związanych z podatkiem VAT.

Chodzi głównie o ponowne ustalenie jednolitych i łatwych w interpretacji przepisów dotyczących jego naliczania. Ponadto, istnieje kilka postulatów odnoszących się do reformy finansów publicznych systemu emerytalnego oraz ograniczenia deficytu budżetowego.

Przedsiębiorcy pragną, żeby umożliwiono im tworzenie większej liczby miejsc pracy. Żeby to jednak mogło nastąpić, przepisy prawne muszą temu sprzyjać. Więcej miejsc pracy pozwoli zatrudniać większą liczbę osób młodych, ale i tych starszych, czyli reprezentantów dwóch grup najczęściej narzekających na trudności ze znalezieniem zatrudnienia.

Specjaliści zaznaczają przy tym, że do zmian niezbędne są nowe regulacje prawne. Jednak proces legislacyjny powinien być prowadzony zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Ważnym postulatem jest też ten dotyczący zmian w systemie zamówień publicznych.

Eksperci twierdzą, że należy tu kierować się kryteriami innymi niż jedynie sama cena. Chodzi tu głównie o usprawnienie działań urzędowych w kwestii nowych inwestycji.