Polacy najbardziej zestresowani na świecie?

Ucisk w żołądku i drżenie rąk na myśl o pracy? Jak się okazuje, nie tylko Tobie się to przytrafia. Ostatnie badania wykazują, że Polacy to najbardziej zestresowani pracownicy na świecie!

Badania dotyczące poziomu stresu, jaki wywołuje praca zostały przeprowadzone firmę Extended DISC. Przy ich przeprowadzaniu kierowano się Narodowym Wskaźnikiem Stresu (National Stress Indicator – NSI). Zgodnie z nim, wyższe wartości charakteryzują takie miejsca pracy, w których nie czujemy się komfortowo, brakuje nam poczucia bezpieczeństwa i stabilności zatrudnienia. Obniżenie wskaźnika może wynikać z obawy przed utratą pracy, ale też z braku satysfakcji z pracy i z powodu narastającej w związku z tym frustracji. Jak pokazały statystyki, NSI w Polsce wynosi 2,22.

Mniej zestresowani są między innymi mieszkańcy Korei Południowej (1,98), Chin (1,68), USA (1,51), a także kilku europejskich państw, w tym Niemiec (1,53) czy Wielkiej Brytanii (1,47).

Jak zwykle, potwierdzono, że na stres bardziej narażeni są mieszkańcy większych skupisk miejskich. W ich przypadku negatywne samopoczucie jest intensyfikowane nie tylko przez atmosferę w pracy, ale także przez długi czas dotarcia do niej oraz przez stanie w uciążliwych korkach. Nic więc dziwnego, że w Polsce za najmniej zestresowanych uważa się mieszkańców terenów wschodnich i południowych, czyli tych, w których rzadziej występują duże aglomeracje.