Uznanie dla polskiego filmu „Znieważona Ziemia” – Festiwal w Wenecji

Niedawno odbyła się światowa premiera nowego filmu „Znieważona Ziemia” reżyserii Michale Boganim. Obraz, w którym główną rolę gra Andrzej Chyra został przyjęty bardzo dobrze.

„Znieważona Ziemia” to film, który powstał jako koprodukcja francusko-niemiecko-polsko-ukraińska. Ten przejmujący dramat opowiada o Czarnobylu sprzed 25 lat. To wtedy nastąpiła największa w historii katastrofa nuklearna, gdy w elektrowni atomowej wybuchł pożar. Od tamtej pory w Czarnobylu mieszkają jedynie naukowcy i pracownicy, którzy przebywają na skażonym terenie wyłącznie w określonych terminach, by nie narażać się na nadmierne promieniowanie. Film opowiada o tym, jak katastrofa zmieniła życie ludzi, którzy zamieszkiwali te ziemie wcześniej. To pierwszy obraz fabularny, który opowiada o tej tragedii.

Na Festiwalu w Wenecji „Znieważona Ziemia” została wyświetlona jako jeden z filmów prezentowanych w kategorii International Film Critic’s Week. Film izraelskiej reżyserki kandyduje do nagrody Lwa Przyszłości. W roli głównej wystąpił Andrzej Chyra grający inżyniera, który nie może głośno mówić o prawdzie dotyczącej awarii w elektrowni. Polski aktor gra tu w języku rosyjskim.

Pierwszoplanową rolę żeńską powierzono Oldze Kurylenko. Gra ona kobietę, której mąż zginął w wyniku katastrofy. Poza dobrym przyjęciem gry Chyry, wrażenie na publiczności zrobiła również muzyka Leszka Możdżera.