Wyprawa Jamesa Camerona na dno Rowu Mariańskiego

Deepsea Challenger

Rów Mariański to najgłębszy znany rów oceaniczny na naszej planecie. Jego głębokość wynosi 11 kilometrów. Właśnie taki dystans musiał pokonać Cameron. Jak stwierdził na Titterze – sięganie dna jeszcze nigdy nie było tak przyjemne.

Reżyser odbył podróż w specjalnie na tę okazję zaprojektowanym okręcie podwodnym – Deepsea Challenger. Wyprawę sponsorowały i organizowały firma Rolex oraz Towarzystwo National Geographic. Zanurzanie rozpoczęło się zgodnie z planem – w poniedziałek o godzinie 5:15 rano (miejscowego czasu). Po niespełna 5 godzinach Cameron był już z powrotem na powierzchni. Ekspedycja trwała więc krócej, niż zakładano. Póki co nie wiadomo jeszcze, czy program badawczy został w pełni zrealizowany. Okręt jest wyposażony w kilka kamer i zewnętrzne oświetlenie. Po raz pierwszy więc będziemy dysponować nagraniami z tego miejsca. Poza tym Deepsea Challenger ma możliwość zasysania małych obiektów, dzięki czemu może dostarczyć na powierzchnię egzemplarze stworzeń żyjących na ekstremalnej głębokości.

Wyczyn Camerona był inspirowany pierwszą i do dzisiaj jedyną wyprawą na dno Rowu Mariańskiego. W 1960 roku Don Walsh i Jacques Piccard zeszli na dno w batyskafie „Trieste”. Brak odpowiedniej technologii uniemożliwił im nagranie czegokolwiek czy zrobienie zdjęć.