Ile składek ZUS płacą zaradni Polacy?

Nie tylko podatki, ale jeszcze obowiązkowe składki na ZUS – w Polsce jest wiele opłat związanych z działanością  gospodarczą. Jak to możliwe?

Im bardziej chcemy się rozwijać, tym więcej musimy płacić państwu. Chociaż wydaje się to dość krzywdzące, to jednak rzeczywiście pracowitość w Polsce wcale nie jest doceniana. Zaradni obywatele płacą więcej, co może znacznie zmniejszać ich motywację do działania.

Jeżeli pragniemy założyć działalność gospodarczą, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że za rozpoczęcie każdej kolejnej będziemy płacili osobne składki zdrowotne. Czy to oznacza, że polepszy się zapewniana nam opieka lekarska? Niestety, sumy te będą kumulowane jako środki na wspólne leczenie obywateli. Koncepcja solidaryzmu społecznego wydaje się być bardzo doniosła, jednak niekoniecznie musi się ona podobać osobom, których dochody pochodzące z innych form działalności są przekazywane na wydatki związane z kimś zupełnie obcym. Prowadząc więcej niż jedną firmą, możemy odczuwać po prostu wielką niesprawiedliwość.

Największym problemem jest nie sam fakt odciągania składek, do ZUS ale brak proporcjonalności – ci, którzy płacą więcej wcale nie otrzymują lepszej opieki medycznej.

Pomimo zwiększonych starań i dokładania większych kwot do wspólnego kapitału, ich dochody są równo dzielone na wydatki społeczne, przez co konkretne jednostki nie odnoszą większych korzyści ze swoich wysokich zarobków. Skoro nie można zlikwidować tej składki, wiele osób sądzi, że powinno się przynajmniej nazywać ją podatkiem, bo dzielona równo, przyjmuje jego najważniejsze cechy. Łatwiej będzie wtedy zrozumieć, że płacimy podwójne składki zdrowotne, a mimo tego otrzymujemy standardową pomoc lekarską.