Najlepsze kredyty samochodowe

Kredyt samochodowy

Choć praktycznie każdy dorosły Polak potrzebuje samochodu, to jednak przy średnich polskich zarobkach trudno jest nam kupić pojazd za gotówkę. Dlatego też wiele banków posiada w swoich ofertach kredyty samochodowe. Niemniej jednak, jak zwykle w przypadkach kredytów, trzeba dokładnie sprawdzić każdą propozycję, by przekonać się, czy podołamy spłacie zadłużenia. Żeby ułatwić nam wybór najlepszego kredytu samochodowego, analitycy pracujący dla serwisu money.pl regularnie sporządzają rankingi najdogodniejszych kredytów tego typu.

Żeby ranking był dostosowany do potrzeb, jak największej liczby Polaków, wzięto pod uwagę zarówno kredyt na zakup nowego pojazdu, jak i kredyt potrzebny do nabycia auta używanego. Porównywano kredyty pod kilkoma względami – wzięto pod uwagę nie tylko oprocentowanie, ale również naliczaną przez bank prowizję, koszty całkowite, maksymalny czas spłaty długu oraz to, czy instytucja wymaga wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, poza AC. Oprócz tego, zwracano uwagę na to, jakiego wkładu własnego wymagają konkretne banki.

Po dokładnych obliczeniach udało się dojść do wniosku, że chcąc kupić nowy samochód najlepiej jest wziąć kredyt w Idea Banku. Kredyt można spłacać maksymalnie 10 lat, a rata miesięczna to nieco ponad 870 zł. Prowizja jest zerowa, a oprocentowanie wynosi 7,01%. Na drugim miejscu znalazł się BNP Paribas z prowizją wynoszącą tylko 1%, ale oprocentowaniem sięgającym 7,89%, co daje raty w wysokości ponad 884 zł przy kredytowaniu nie dłuższym niż 96 miesięcy. Na 3. pozycji znalazł się mBank, w którym oprocentowanie to 7,49%, ale prowizja wynosi 3%, co daje miesięczne raty w wysokości 890,19 zł, a spłaty w 10 latach. Identyczne warunki spotkamy w Multibanku. We wszystkich tych przypadkach nie trzeba kupować dodatkowego ubezpieczenia ani nie trzeba mieć wkładu własnego. Przykładowym nabywcą miało być małżeństwo z 1 dzieckiem i zarobkami wynoszącymi łącznie 5,5 tysiąca złotych netto.

Jeśli chodzi o auta używane, to pod uwagę wzięto sytuację, w której chce je nabyć młoda osoba z dochodami na poziomie 2600 zł netto. Co ciekawe, pierwsze miejsca rankingu prezentowały się tak samo, jak w poprzednim przypadku. W Idea Banku, przy oprocentowaniu 9,01%, prowizji 0%, braku wkładu własnego i dodatkowego ubezpieczenia, rata wynosiłaby 435,94 zł przez 10 lat. Na 2. miejscu był BNP Paribas, w którym prowizja to 2%, oprocentowanie wynosi 6,90%, a rata przy 96 miesiącach spłacania wynosi 669,60 zł. Dalej znalazł się mBank z prowizją 3%, oprocentowaniem 8,49% i ratą 650,20zł przez 96 miesięcy. Identycznie było w Multibanku.