Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Polska edycja „Dragons Den”

Dragons Den„, znane po polsku jako „Jak zostać milionerem?” to znany na całym świecie program, który daje szansę na założenie firmy i osiągnięcie sukcesu na rynku. Na jakiej zasadzie działa program?

„Dragons Den” to program telewizyjny, którego koncepcja narodziła się kilka lat temu w Japonii. W skrócie, jego uczestnicy chcą sprzedać swój pomysł na rozkręcenie biznesu i dlatego stają przed jury składającym się z bogatych, doświadczonych inwestorów. Wśród polskich jurorów jest 5 inwestorów uważanych za najbogatszych w kraju.

Zadaniem kandydata jest zarówno wymyślenie czegoś, co mogłoby podbić rynek, jak i ciekawe przedstawienie pomysłu. Co ciekawe, inwestorzy biorący udział w programie będą korzystali ze swoich rzeczywistych środków finansowych, zatem oni również podejmują ryzyko. Żeby zgodzili się na współpracę z uczestnikiem, muszą mieć pewność, że nie zakończy się ona fiaskiem.

Zgłoszenia do „Dragons Den” wysyła się drogą elektroniczną. Poszczególne osoby są zapraszane na przesłuchania, podczas których prezentują pomysł na biznes. Inwestorzy zadają pytania odnośnie koncepcji. Kolejnym etapem jest prowadzenie rozmów biznesowych w celu ustalenia, czy któryś z inwestorów zdecyduje się pomóc w rozwoju firmy. Inwestor może odmówić, ale nie oznacza to, że nie mamy szansy u innego. Może być to jedna osoba lub kilka. Całość pieczętowana jest umową.

Choć zamysł programu jest interesujący i może okazać się furtką do kariery biznesowej, to jednak zauważmy, że jest to też kolejna możliwość wzbogacenia się dla i tak bogatych inwestorów. Zastanówmy się, czy naprawdę mamy ochotę dzielić się pomysłem, pieniędzmi, czy może jednak poradzimy sobie z samodzielnymi rozkręceniem biznesu i indywidualnym korzystaniem z przychodów.