Szacunki na przyszły rok: PKB i inflacja

logo GUS

Jak wynika z danych opublikowanych w połowie maja przez Główny Urząd Statystyczny, polska gospodarka rozwijała się w I kwartale bieżącego roku w tempie 3,3% w ujęciu rocznym. To dane lepsze od przewidywań. Analitycy zakładali, że Produkt Krajowy Brutto wzrośnie w tym okresie o 3,1%, natomiast resort finansów spodziewał się, że będzie to 3,0%. Co więcej, odczyt był najlepszym od 2 lat. Rok temu w I kwartale PKB wzrosło o 2,7%. Jeżeli chodzi o PKB wyrównane sezonowo to zanotowało ono wzrost na poziomie 1,1% w porównaniu do poprzedniego kwartału, a w ujęciu rocznym wzrosło o 3,5%.

Najświeższe dane przepełniły analityków optymizmem i sprawiły, że z jeszcze większymi nadziejami eksperci spoglądają w przyszłość. Obecnie Ministerstwo Finansów jest przekonane, że w całym bieżącym roku wartość naszego PKB wzrośnie o 3,3%. Oznacza to, że w porównaniu do prognoz zawartych w budżecie na cały 2014 r., przewidywania są o 0,8% większe. Eksperci tworzący projekt budżetu zakładali bowiem, że gospodarka będzie rozwijała się w tempie 2,5%. Według dalszych założeń, w przyszłym roku PKB miałoby powiększyć się już o 3,8%. W 2016 r. nasza gospodarka miałaby przyspieszyć nawet do 4,3%. Następnie sytuacja miałaby zacząć się stabilizować i żadne wyraźniejsze wzrosty nie byłyby już widoczne.

Oprócz tego, w ubiegłym tygodniu poznaliśmy dane na temat kwietniowego wzrostu cen produktów i usług. Okazało się, że inflacja była w tym czasie wyjątkowo niska, ponieważ wyniosła zaledwie 0,3%. W związku z tym, tylko 0,1% dzieliło ją od najniższej odnotowanej w Polsce inflacji na poziomie 0,2%. Dane były słabsze od prognoz analityków, ponieważ spodziewano się, że ceny wzrosną w kwietniu o 0,6% w ujęciu rocznym. Zdecydowanie lepszy był też odczyt z marca, gdy zwyżka cen wyniosła 0,7% r/r.

Prognozy dotyczące wzrostu cen produktów i usług zakładają natomiast, że inflacja średnioroczna wyniesie 1,2%, czyli będzie o 0,3% wyższa niż w poprzednim roku. W planie budżetowym na bieżący rok założono, że inflacja na przestrzeni całych 12 miesięcy wyniesie 2,4%. W przyszłym roku inflacja miałaby sięgnąć poziomu 2,3%, więc nieco spowolni. Pełne optymizmu wobec rozwoju polskiej gospodarki są także jednostki zagraniczne. OECD spodziewa się, że w tym roku polskie PKB wzrośnie o 3,0%, a MFW zakłada, że będzie to 3,1%.