Chiny kupią 30% podmorskich złóż ropy w Brazylii!

30% podmorskich złóż ropy Lula w Brazylii już wkrótce wejdzie w posiadanie chińskiego koncernu Sinopec. Azjaci wydadzą na tę inwestycję aż 3,5 mld euro.

Dodatkowo koncern wykupi część długów dotychczasowych właścicieli. Podmorskie złoża Lula zostały tak ochrzczone na cześć byłego prezydenta Brazylii. Brazylijczycy od początku wiązali z nimi duże nadzieje, licząc na znaczne możliwości eksploatacji, a co się z tym łączy – na duże dochody. Jednak chiński Sinopec ma przejąć nie tylko 30% udziałów w złożach ropy leżących w Brazylii. Dodatkowo, wykupi ok. 400 mln dolarów długów, w które popadła portugalska spółka Galp Energy będąca właścicielem złóż.

Dla Chin będzie to już kolejna udana inwestycja. W 2010 r. Sinopec za 7,1 mld zakupił 40% udziałów złożach brazylijskich od hiszpańskiego koncernu Repsol. Galp Energy wydobywa ropę razem z koncernem Petrobras, który od tej pory będzie współpracował z azjatyckim koncernem.

Taka inwestycja ma na celu pomoc Portugalczykom w opłaceniu kosztów eksploatacyjnych złóż. Natomiast Chińczycy będą w zamian otrzymywali rocznie ok. milion ton ropy. Przekazywanie ropy Chinom rozpocznie się w 2015 r. Natomiast od 2024 r. Chiny miałyby dostawać ponad 5,5 mln ton ropy w roku.

Mimo tego, że sprzedaż udziałów ma pomóc Galp Energy w uporaniu się z problemami finansowymi, to jednak są także minusy tej transakcji. Notowania giełdowe koncernu spadły już o 10%. Jest to efekt tego, że inwestorzy liczyli na sprzedaż mniejszej części udziałów po wyższej cenie.