Coraz więcej kobiet prowadzi własną firmę!

To niezwykle pozytywna wiadomość, że coraz więcej kobiet decyduje się na własną firmę. Jednak według specjalistów, jeszcze lepiej byłoby, gdyby panie skrzętnie łączyły interesy z życiem osobistym.

Jak to wygląda obecnie? Multibank przeprowadzając badania wśród swoich klientek dostrzegł, że co 3 firma związana z nim jest kierowana przez kobietę. Co ciekawe, tylko 1/3 tych pań ma dzieci. Zazwyczaj dotyczy to tych przedstawicielek płci pięknej, które mają  40-41 lat.

Procent kobiet, które są mami i jednocześnie prowadzą firmę, a nie ukończyły jeszcze 34. roku życia to jedynie 10%. Oczywiście, jest to związane z faktem, że opieka nad dzieckiem zajmuje bardzo dużo czasu i dopiero, kiedy szkrab podrośnie, panie mogą zacząć myśleć o założeniu firmy – stąd kobiety łączące macierzyństwo z biznesem są w późniejszym wieku. Musiały bowiem czekać, aż ich dzieci podrosną. Natomiast młode bizneswomen nie posiadają dzieci, gdyż ich życie wypełnia głównie praca.

Według badań Multibanku, najwięcej firm prowadzonych kobiecą ręką funkcjonuje w województwie podkarpackim. Stanowią one 39% wszystkich tamtejszych działalności gospodarczych. Niewiele gorzej jest w województwie świętokrzyskim (37%) i podlaskim (35,5%). Najmniej mam zarządzających przedsiębiorstwem pracuje w Małopolsce – tylko 22%. Jeżeli chodzi o rodzaj prowadzonych przez kobiety firm, to zwykle są to te handlowe, choć spotyka się również przedsiębiorstwa należące do branży edukacyjnej, technicznej czy medycznej.