Curiosity znalazł koryto strumienia na Marsie

curiosity - kanały na Marsie

nasa.gov

Po ponad stu latach potwierdzają się teorie astronomów z przełomu XIX i XX wieku – łazik Curiosity zrobił zdjęcia kanału, który w odległej przeszłości był korytem rzeki.

Marsjańskie kanały rozpalały wyobraźnię ludzkości od momentu, gdy je zaobserwowano pod koniec XIX wieku. Zdjęcia powierzchni planety dostarczone przez sondy pozwoliły stwierdzić, iż regularna struktura kanałów pokrywających Czerwoną Planetę to złudzenie optyczne. Jednak okazuje się, że w hipotezie tej tkwiło ziarno prawdy – kanały na Marsie są. Łazik Curiosity zrobił zdjęcia jednemu z nich.

Już wcześniej znajdowano dowody świadczące o tym, że w przeszłości na Marsie była woda. Lecz nowe zdjęcia zrobione przez Curiosity można uważać za przełom. Ukazują one koryto wyżłobione przez wodę w skale. Na jego dnie znajdują się różnej wielkości kamyki, których kształt wskazuje na to, że były transportowane na dużym dystansie. Niektóre z nich są na tyle znacznych rozmiarów, iż mogła je przenieść tylko płynąca woda. Naukowcy szacują, że płynęła ona z prędkością do 1 metra na sekundę i miała głębokość nawet powyżej 100 cm.

Długo płynący strumień mógłby być środowiskiem sprzyjającym życiu, dlatego naukowcy zamierzają przebadać koryto pod kątem obecności pozostałości po organizmach.

[źródło informacji: nasa.gov]

The following two tabs change content below.