Droga energia i problemy Polaków z kosztami utrzymania mieszkań

Wielu z nas utyskuje na wysokie rachunki za energię elektryczną. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że przyczyną takiego stanu są nie tylko wysokie ceny energii, ale również nasze własne marnotrawstwo.

Ceny energii w naszym kraju należą do najwyższych w Europie. Tym bardziej dziwi więc fakt, że tak niewiele robi się w celu ograniczenia zużycia energii.

Domy wybudowane w czasach PRL pochłaniają ogromne ilości energii i trudno temu przeciwdziałać, jednak to, że we współczesnych domach zużycie energii bywa równie wysokie jest co najmniej zastanawiające.

Rząd stara się przeciwdziałać temu paradoksowi. Przed rokiem wprowadzono na przykład program dopłat do kolektorów słonecznych. Inwestorzy, którzy zainstalują je w swoich domach, mogą liczyć na dopłaty do kredytu, sięgające nawet 45% jego wartości. Rząd stara się także promować program termoizolacyjny. Ocieplając dom, możemy starać się na przykład o zwrot części kosztów, które w związku z tym ponieśliśmy.

To jednak wciąż za mało. Aby zużycie energii w naszych domach rzeczywiście spadło, konieczne jest zmodernizowanie prawa budowlanego. Jego obecne zapisy mają niewiele wspólnego z rzeczywistością i są zdecydowanie niekorzystne pod względem ekonomicznym. Brakuje też efektywnego systemu egzekwowania obowiązku legitymowania się świadectwem energetycznym przez inwestorów.