Egzamin na policjanta – nowe pytania, koniec homofobii?

Choć niewiele się o tym mówi, to od czerwca tego roku uległa zmianie formuła egzaminów dla kandydatów na policjantów. Wprowadzono dodatkowy zestaw pytań, który ma sprawdzać ich tolerancję…

Zmiany mają na celu dostosowanie egzaminów do zmieniających się realiów. W ostatnich czasach w naszym kraju zamieszkało wielu imigrantów. Coraz powszechniejsze stają się też związki homoseksualne.

Komendant ds. ochrony człowieka niejednokrotnie otrzymywał skargi od tych osób, w których żaliły się na nierówne traktowanie. Nowe testy mają dawać gwarancję, że policjanci będą traktować wszystkich obywateli jednakowo, bez względu na ich pochodzenie, wyznanie i orientację seksualną.

Policja organizuje też specjalne warsztaty, które mają służyć walce z nietolerancją wśród funkcjonariuszy. W ramach tych zajęć będą oni na przykład wcielali się na kilka minut w postać osoby chorej, czy niepełnosprawnej i przedstawi innym swoje wrażenia. To proste ćwiczenie potrafi naprawdę zmienić światopogląd.

Zarząd Kampanii przeciw homofobii uważa, że to szczytne działania, nie sądzi jednak, aby przyniosły diametralne zmiany. Jednodniowe warsztaty i szkolenia to za mało. Młodzi funkcjonariusze, którzy w nich uczestniczą, w realnym życiu często biorą przykład ze swoich przełożonych, starszych rangą i stażem, a w wielu przypadkach to właśnie ich postawa budzi spore zastrzeżenia.