Gazprom odpuścił. Gaz dla Polski już nie taki drogi Lis28

Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Gazprom odpuścił. Gaz dla Polski już nie taki drogi

Gazprom odpuścił. Gaz dla Polski już nie taki drogi

HatM (flickr)

 

Negocjacje z rosyjskim Gazpromem – głównym dostawcą gazu dla Polski – zakończyły się dla nas pomyślnie. Za gaz, który importujemy, zapłacimy mniej. Obniżka sięgnie nawet 10 procent i według obliczeń Ministerstwa skarbu skorzysta na niej 20 mln Polaków.

Dotychczas, Rosja jako dostawca gazu, autonomicznie ustała jego stawki. Stąd też na różnych rynkach oferowała inne, często dyskryminujące stawki. Sytuacja wyglądała tak, że ten sam gaz na rynku polskim był droższy o nawet 20 procent niż gaz na rynku niemieckim. Pertraktacje polsko-rosyjskie doprowadziły jednak to tego, że ta różnica w cenie, nie będzie już tak widoczna.

Zmiany w cenie gazu odczuje nie tylko Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, ale także każdy odbiorca gazu w Polsce od użytkowników indywidualnych, wykorzystujących gaz do gotowania, podgrzewania wody i ogrzewania, po przedsiębiorstwa, które czerpią z surowca na większą skalę. Dużo wskazuje na to, że już od 1 stycznia 2013 roku będą mogli zacząć oszczędzać, bo obniżka może być nawet dziesięcioprocentowa. By tak się stało, musi zostać spełniony jeszcze jeden warunek – Urząd Regulacji Energetyki, do którego PGNiG zwróciło się 27 listopada, musi wydać decyzję o obniżce cen do 17 grudnia.