„Joanna d’Arc” we Wrocławskiej Operze!

Opera Wrocławska po raz kolejny zaskoczy widzów. Tym razem, na jej deskach zaprezentowany zostanie spektakl Giuseppe Verdiego „Joanna d’Arc” w reżyserii Nataszy Ursuliak. Premiera już 29 stycznia! 

Oficjalna prapremiera opery miała miejsce 15 lutego 1845 roku w Mediolanie. Natomiast w Polsce można było ją zobaczyć w Warszawie w 1872 roku. W Operze Wrocławskiej „Joanna d’Arc” pojawi się pierwszy raz i z pewnością będzie jednym z hitów najbliższych tygodni. Szczególną atrakcją mogą być zmiany, jakie reżyserka wprowadziła do klasycznej wersji opery.

Stosunkowo krótkie, ale piękne dzieło Verdiego ma ukazywać siłę drzemiącą w intrygującej bohaterce, jaką była Joanna d’Arc. Dodatkowo, ma ona być ukazana z współczesnej perspektywy. Innymi zmianami są te bardziej techniczne. Nowa wersja będzie zawierała, na przykład zmiany w libretcie. Dotychczas, Giacomo był ojcem Joanny, lecz w spektaklu tworzonym przez Nataszę Ursuliak będzie on księdzem. Sama Joanna będzie, więc pionkiem w rękach przeciwnych sobie jednostek. Zarówno przedstawiciel kościoła, czyli Giacomo, jak i Karol VII reprezentujący władzę będą nią manipulowali, by zrealizować własne cele. W spektaklu Ursuliak w Joannę d’Arc wcielą się zmiennie Eugenia Kuzniecowa i Anna Lichorowicz. Ksiądz Giacomo zostanie przedstawiony przez Mariusza Godlewskiego i Bogusława Szynalskiego, natomiast partie Karola VII odśpiewają Mikołaj Dorożkin, Ivan Kit oraz Evan Bowers.