Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Komputery wygrywają teleturnieje. I są coraz lepsze

Komputeryzacja większości dziedzin życia jest dowodem na wartość komputerów. Ostatnie wydarzenia po raz kolejny potwierdziły, że komputery są jeszcze mądrzejsze niż mogło nam się wydawać!

Już nie pierwszy raz komputer wziął udział w teleturnieju. Niegdyś komputer zwyciężył w pojedynku szachowym. Niedawno udało mu się ograć uczestników i zwyciężyć w teleturnieju będącym odpowiednikiem polskiego „VaBanque”. Wygrana była możliwa, dzięki temu, że nowoczesny komputer, który brał udział w grze, został wyposażony w świetnie dopracowane algorytmy. W połączeniu z odpowiednią mocą obliczeniową, był on w stanie udzielić poprawnych odpowiedzi na pytania zadawane w naturalnym, ludzkim języku. Jednak specjaliści zauważają, że komputer miał nieco ułatwione zadanie. Pytania były generowane szybciej niż w przypadku ludzi. Ponadto, automatycznie reagował na pytania, w grze liczył się czas. Zanim człowiek wykona ruch, mija nieco więcej czasu.

Chociaż wygrana komputera jest prawdziwą dumą dla jego konstruktorów i programistów, to mimo wszystko, trudno stwierdzić, aby taki rozwój technologiczny był w pełni korzystny. Musimy liczyć się z tym, że supernowoczesne komputery mogą nam nieco skomplikować życie. Nigdy nie wiadomo, w jaki sposób będzie można ich użyć. A poza tym, ze względu na inteligencję elektroniki, na pewno zwolnionych zostanie wielu pracowników różnych firm. Ich miejsce zajmą, bowiem komputery.

Na pocieszenie, warto dodać, że i tak Watson – komputer, biorący udział w teleturnieju nie sięga do pięt człowiekowi. Nie potrafi tak dokładnie kojarzyć, nie orientuje się w semantyce, a żeby mógł coś wiedzieć, trzeba go zaprogramować. Człowiek jest w stanie szybciej pojąć i lepiej łączyć odmienne elementy przekazywanych mu informacji.