Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Malarstwo gotyckie wczoraj i dziś

Malarstwo gotyckie powinno być nam bliskie. Chociaż rozwijało się w XIII i XIV w. to część dzieł do dziś jest zupełnie aktualna. Ma też wymiar typowo artystyczny, o czym świadczy piękno obrazów.

Gotyckie obrazy to przede wszystkim, zajrzenie w głąb człowieka. Bardzo szczegółowo i realistycznie pokazują jednostkę ludzką taką, jaka jest w codziennym życiu. Nie ma tu za grosz abstrakcji, ciężko o fantazję autora. Liczy się to, co naprawdę istnieje i to, jak widzimy świat. Sprawia to, że wydźwięk obrazów gotyckich staje się tak uniwersalny. Nawet, jeśli przedstawiają one typowego człowieka żyjącego wiele lat temu, to są niezwykle interesujące. Pozwalają nam lepiej poznać dawne życie, są wspaniałą lekcją historii. Niejednokrotnie motywy obrazów są dramatyczne, to dodaje im niepowtarzalności i specyficznego charakteru.

Poza tego typu obrazami, popularne są także gotyckie dzieła sakralne, których autorzy skupiali się na przedstawieniu wizerunku świętych. Do gotyku można zaliczyć liczne freski i ujęcia scen życia przypisywanych poszczególnym świętym. Za gotyckie uznawane są też malowidła łączące w sobie realizm z symboliką kościelną. Nurt ten rozwijał się głównie we Flamandii.

Dziś trudno o oryginalne dzieła gotyckie, które znajdują się głównie w muzeach i galeriach. Można jednak zamówić piękne reprodukcje, które wniosą do mieszkania wyjątkową atmosferę. Bogata skarbnica reprodukcji znajduje się także w internecie..