Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie

Miłośnicy Mercedesów powinni zweryfikować swoje wakacyjne plany – w Stuttgarcie działa muzeum ich ulubionej marki. Zgromadzono tam 160 różnych modeli aut i blisko 1500 innych eksponatów.

W obecnej siedzibie muzeum działa od 2006 r. Budynek ma 9 kondygnacji o łącznej powierzchni 16,5 tys. metrów kwadratowych. Tuż obok znajduje się fabryka Mercedesa i winnica, którą również warto uwzględnić w swoich planach wyjazdowych.

Układ architektoniczny muzeum i trasy zwiedzania zostały starannie zaplanowane. Korytarze widziane z lotu ptaka mają kształt elipsy i układają się w figurę przypominającą liść koniczyny. Spacerując po nich będziemy mogli zapoznać się bliżej z historią koncernu, która sięga 125 lat wstecz, ale także przyjrzeć się z bliska wyjątkowym modelom Mercedesów, które należały do słynnych osobistości.

Zwiedzanie rozpoczyna się od wjazdu windą na najwyższe piętro muzeum. Towarzyszą nu niezwykłe odgłosy – ryk silników bolidów stopniowo przechodzi w klaksony współczesnych aut, a ostatecznie w tętent końskich kopyt. Pierwszy eksponat, trójkołowiec Carla Benza był napędzany właśnie siłą końskich mięśni.

Historia Mercedesa nie jest prezentowana jako osobny epizod na tle dziejów współczesnego świata, ale doskonale z nimi współgra. Poszczególne ścieżki dla zwiedzających są związane chociażby z emancypacją kobiet czy II wojną światową.