Nastroje niemieckich przedsiębiorców – dobre, mimo kryzysu!

Wszechobecny kryzys nie pogarsza nastrojów inwestorów w Niemczech. Mimo niepewnej sytuacji w strefie euro, niemieccy przedsiębiorcy wchodzą w Nowy Rok z dużą dawką optymizmu.

Większość niemieckich firm spodziewa się, że nadchodzący rok przyniesie im większe przychody niż rok ubiegły. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Instytut Niemieckiej Gospodarki w Kolonii nadzieje na podniesienie zysków ma ponad połowa przedsiębiorców. W związku z tym nie planują oni redukcji zatrudnienia czy restrukturyzacji swoich firm.

Poziom bezrobocia w Niemczech jest rekordowo niski. Równie niskie było ono ostatnio w 1981 r. Bardzo możliwe więc, że Niemcy zwiększą zatrudnienie pracowników z zagranicy, co może się okazać korzystne również dla nas.

Optymizmu przedsiębiorców nie podzielają jednak banki.W związku z rosnącym zadłużeniem wiele z nich spodziewa się strat. Warto zaznaczyć, że bankowość to jedna z niewielu branż, która spodziewa się problemów. Nowoczesne sektory przemysłu, takie jak branża informatyczna czy lotnictwo w nadchodzącym roku planują dalszy rozwój i zwiększenie siły roboczej.

Niemiecki optymizm jest w pełni uzasadniony. Tamtejsze przedsiębiorstwa mają stabilną sytuację finansową i wysoką wydajność. Zamówienia napływające z całego świata zapewniają im stały rynek zbytu.