Podatnicy narzekają na skomplikowane przepisy

Polscy przedsiębiorcy nie mają z podatkami łatwego życia. Nowy raport Deloitte wskazuje, że wielieprzedsiębiorców skarży się na zawiłość prawa, dwuznaczne interpretacje i ciągłe zmiany!

Choć państwo polskie miało być przyjazne przedsiębiorcom już kilka lat temu, to do dziś nie widać znaczących zmian, jeśli chodzi o ułatwianie przedsiębiorcom (czyli tym, którzy wytwarzają większość polskiego PKB i dają pracę innym) życia. Skomplikowane przepisy podatkowe to jedno, ale tempo, w jakim się one zmieniają i to niekoniecznie na lepsze, czy bardziej zrozumiałe jest zadziwiające.

Większość polskich przedsiębiorców dawno już zrezygnowała z samodzielnego rozliczania się z podatków – bo przy tempie np. zmian jednej ustawy 20 razy do roku, nie ma mocnych, by prowadzić firmę i jednocześnie być na bieżąco z prawem, a przy tym nie zbankrutować od siedzenia w papierach. Raport „Polski system podatkowy w opinii podatnika” wyraźnie wskazuje, że przedsiębiorcom nie chodzi tu o sam fakt płacenia podatków i nie buntują się nawet przeciwko podwyżkom – ale żądają wyraźnej poprawy, jeśli chodzi o ich interpretację i możliwość zrozumienia. I trudno im się dziwić – dają pracę Polakom, łatają polską dziurę budżetową, są realnymi wytwórcami PKB, a państwo daje im w nagrodę opasłe tomy podatkowego prawa, które za miesiąc i tak się zmienią na „nowe”.

Czy jest szansa na skrócenie administracyjnej męki przedsiębiorców? Teoretycznie tak, bo kolejne rządy obiecują wyprostować sytuację podatkowego zawrotu głowy, ale praktycznie mało który właściciel firmy dzisiaj w to naprawdę wierzy.