Rosną ceny paliw – będą kolejne wzrosty cen produktów

Informacje o podwyżkach cen kolejnych produktów nie napawają Polaków optymizmem. Niestety nie mamy dobrych wiadomości – ceny wciąż będą rosły i to jeszcze szybciej niż do tej pory.

Najbardziej dotkliwie wzrost cen odczują kierowcy. Ceny paliw już w lutym wzrosły o 12,4%. Specjaliści zapowiadają, że wskutek rosnących cen ropy na świecie w najbliższych miesiącach wzrost cen może być jeszcze większy. Nic dziwnego, że coraz więcej kierowców przesiada się ze swoich samochodów na rowery czy do środków komunikacji miejskiej.

Podwyżki objęły jednak i takie produkty, z których zwyczajnie nie da się zrezygnować. W lutym wzrost cen żywności wyniósł średnio 5,4%. Ceny cukru i zbóż już dawno nie były tak wysokie, a to przekłada się na podwyżki cen kolejnych produktów i bardzo nadwyręża domowy budżet.

Inflacja w lutym sięgnęła 3,6%. Możemy się więc spodziewać, że w najbliższym czasie rząd podniesie stopy procentowe. Planowa podwyżka ma wynieść 0,25 pkt procentowego. Specjaliści przewidują, że to wystarczy, by umocnić słabnącą pozycję złotego i zahamować pędzącą inflację.  Podwyżka stóp procentowych wiąże się jednak z podwyższeniem kosztów zaciągania kredytów. Stopa referencyjna, od której naliczane jest oprocentowanie kredytów wzrośnie do 4%. To już druga podwyżka w tym roku, kolejna ma być wprowadzona w lutym.