Rośnie popyt na komputery – przed podwyżką VAT

Wzrost zainteresowania zakupem urządzeń komputerowych jest widoczny już dzisiaj. A to jeszcze nie koniec – przed noworoczną podwyżką VAT w sklepach komputerowych może być gorąco!

Jako pierwsi, zwiększający się popyt na komputery i wszelkiego rodzaju urządzenia komputerowe zauważyli hurtownicy dystrybuujący sprzęt informatyczny. Małe, średnie i duże sklepy już zaczęły zaopatrywać się w większą niż do tej pory ilość sprzętu komputerowego. Jednym z głównych powodów jest oczywiście możliwość zakupu sprzętu jeszcze na niższym podatku VAT – 22%. Sprzedawcy detaliczni spodziewają się zwiększonych zakupów w okresie świątecznym nie tylko ze względu na okres prezentowy, ale właśnie możliwość kupna produktów drogich po starych, niższych cenach.

W stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym hurtownicy zwiększyli sprzedaż o blisko 30%. W  II kwartale roku bieżącego klienci kupili blisko 900 000 różnych urządzeń komputerowych i liczba ta – jeszcze ulegnie wzrostowi do końca roku. Pozytywne nastroje na rynku komputerowym widać również na giełdzie – akcje wiodących producentów i dystrybutorów wzrosły, więc cała branża ma powody do zadowolenia. Eksperci wprawdzie zauważają, że wyższa sprzedaż w tym roku spowoduje przystopowanie rynku w roku kolejnym, ale na tą chwilę sprzedawcy się tym nie martwią – i liczą planowane zyski.