Szkocja zalegalizuje małżeństwa homoseksualne

małżeństwa homoseksualne w Szkocji

homer4k (Flickr)

Nicola Sturgeon, szkocka minister, ogłosiła, że rząd zamierza zalegalizować małżeństwa homoseksualne. Zmiany mają wejść w życie na początku 2015 roku.

W Polsce sejm dopiero co zamiótł pod dywan projekt przepisów o związkach partnerskich, tymczasem w Szkocji planowany jest kolejny krok w kierunku równouprawnienia homoseksualistów. Sytuacja par homoseksualnych w tym kraju ulegnie poprawie, chociaż już teraz nie jest zła. W 2005 roku w całej Wielkiej Brytanii wprowadzono przepisy sankcjonujące związki partnerskie. Mają one takie same prawa, jak te posiadana przez małżeństwa heteroseksualne (np. dziedziczenie, adopcja dzieci). Nowa ustawa pozwoli homoseksualistom na formalne zawarcie małżeństwa.

Rząd szkocki prace nad ustawą o małżeństwach homoseksualnych poprzedził szerokimi konsultacjami społecznymi. Z 80 tysięcy przepytanych osób aż 65% wyraziło poparcie dla proponowanych zmian. Najsilniejszy opór występuje ze strony Kościoła katolickiego i kalwińskiego. Duchowni uważają, iż jest to „niebezpieczny eksperyment społeczny”. Rząd chce zapewnić kapłanom prawo do odmowy udzielenia sakramentu małżeństwa parze homoseksualnej.

[źródło: polskatimes.pl]

The following two tabs change content below.