Zadbaj o zdrowie psychiczne przed świętami!

Święta powinny być czasem spokojnym, pełnym miłości i ciepła. Niestety nie zawsze tak jest. W przedświątecznej bieganinie zatracamy ducha świąt i narażamy swoje zdrowie psychiczne na szwank.

Aby temu zapobiec, w tym roku warto starannie przygotować się do świąt. Zastanów się, jakie czynniki są w Twoim przypadku źródłem stresu i postaraj się je wyeliminować.

Wielu z nas reaguje bardzo nerwowo na samą myśl o przedświątecznych zakupach. Wizja długich kolejek i nerwowej atmosfery w sklepach z pewnością nie działa na nas zachęcająco. Warto więc zadbać o to, by w tym roku zakupy zrobić już przed świętami. Zdecydowana większość produktów, których używamy z powodzeniem może poleżeć tydzień w lodówce, czy zamrażarce.

Pieczywo i warzywa musimy kupić w ostatniej chwili. Aby oszczędzić sobie stresu, wyślij po nie męża, wręczając mu wcześniej szczegółową listę zakupów. Kolejny stresogenny czynnik to gotowanie. Oczywiście, każda gospodyni chce zaserwować gościom to, co wychodzi jej najlepiej, pamiętaj jednak, by nie dać się zwariować. Kilka smacznych potraw z powodzeniem wystarczy, by zadowolić Twoich gości.

Nie musisz wcale przygotowywać tradycyjnej dwunastki!

Znacznie ważniejsza jest atmosfera panująca przy stole. Postaraj się rozplanować swoją pracę tak, by wieczór przed Wigilią móc przeznaczyć na relaks. Włącz ulubioną muzykę, przygotuj kąpiel z pianą i daj się ponieść przyjemnej świątecznej atmosferze.