Nie odrzucaj samouka!

Wielu rodziców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielką indywidualnością jest ich dziecko. Każdy maluch ma własne potrzeby i upodobania, a rolą rodzica jest wychodzenie im na przeciw.

Doskonałym przykładem może tu być wspieranie zainteresowań dziecka. Zdarza się, że upodobania malucha są ukierunkowane wyłącznie w jednym, konkretnym kierunku, nie zawsze zgodnym z oczekiwaniami rodziców. Może to być wf, informatyka czy matematyka, ale równie dobrze zajęcie zupełnie niezwiązane z zajęciami szkolnymi. Bez względu na to, w czym gustuje Twoje dziecko, powinieneś je wspierać i pomagać mu w realizowaniu jego pasji. Nawet jeśli uważasz, że gra w piłkę nożną nie przynosi dziecku żadnych korzyści, nie staraj się go zniechęcać do tego hobby.

Wręcz przeciwnie, warto zachęcać dziecko, by doskonaliło swoje umiejętności w tym, w czym jest naprawdę dobre. Być może z czasem jego pasja przerodzi się w sposób na życie i podstawowe źródło utrzymania? Wielu wybitnych specjalistów zaczynało od amatorskiego zainteresowania konkretną dziedziną. Nie jest wykluczone, że w przyszłości Twoje dziecko dołączy do ich grona.

Z tego powodu nie powinniśmy w żaden sposób ingerować w zainteresowania dziecka. Nie wolno nam nieodwołalnie narzucać mu swojej woli w tej kwestii, a tym bardziej starać się realizować swoich niespełnionych ambicji, wykorzystując w tym celu dziecko.