Przedsiębiorco zabezpiecz rodzinę przed bankructwem Twojej firmy

Bankructwo firmy może się szybko przekształcić w bankructwo całej rodziny: żony przedsiębiorcy, dzieci, najbliższych. Kto i kiedy odpowiada za długi w firmie i jak się przed nimi ustrzec?

Współczesne czasy to nie tylko okres boomu gospodarczego i rozkwitania firm, ale również nowe realia, szalona konkurencja i małe potknięcia w biznesie, które mogą doprowadzić do jego klęski. Czasem nawet najlepiej zarządzana firma i największe ambicje jej szefa na nic się zdają, gdy firma – niszczona różnymi czynnikami upada. Problem długów pojawia się niemal natychmiast i najczęściej to najbliższa rodzina przedsiębiorcy będzie musiała je uregulować.

Czy istnieją metody braku odpowiedzialności za długi firmy prowadzonej przez jedną z osób w rodzinie? Oczywiście – taka metoda, pewna i skuteczna jest tylko jedna: przed rozpoczęciem prowadzenia firmy przez małżonka, warto podpisać dokument o rozdzielności majątkowej. Tylko on może uchronić żonę i dzieci przed prawnym obowiązkiem regulowania zadłużenia ojca i męża, a tym samym dać szansę na „bankructwo niepełne”. Jeśli obawiasz się takiego rozwiązania – pamiętaj o tym, że dziś liczą się nie tylko sentymenty i tradycja, ale również rozsądek i zapobieganie temu, co może się przydarzyć. Upadek firmy to gigantyczne zadłużenia, które rodzina będzie musiała spłacać latami więc albo prowadź biznes nader ostrożnie i bez ryzyka, albo czym prędzej zdecyduj się na rozdzielność majątkową.

Dobrym sposobem na ograniczenie odpowiedzialności za ewentualne długi firmy jest założenie jej jako Spółki z o.o. lub spółki akcyjnej – tylko wówczas, gdy zasiada się w jej zarządzie, odpowiada siębezpośrednio za zadłużenie firmy.