Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Chcesz uczyć dziecko w domu? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Nauka domowa to dość popularny system edukacji w Stanach Zjednoczonych. Co trzeba zrobić, by w Polsce móc samodzielnie uczyć dziecko? Jakie są wady i zalety takiego nauczania?

Edukacja domowa najczęściej jest prowadzona przez rodziców dzieci. Dla ułatwienia działań, niektórzy łączą się w grupy i wzajemnie nauczają swoje dzieci tak podczas zajęć grupowych, jak i indywidualnych. Pozwala to na przygotowanie się konkretnych rodziców z danych przedmiotów.

Wzajemna pomoc sprawia, że łatwiej jest przekazać dzieciom szczegółowe informacje z zakresu poszczególnych przedmiotów. Aby móc nauczać dziecko w domu, należy dowiedzieć się, jak wyglądają stosowne procedury w szkole, do której pociecha aktualnie uczęszcza.

Najczęściej należy złożyć wniosek, zgodnie z którym kuratorium umożliwia indywidualne nauczanie poza szkołą. Dziecko musi jednak regularnie zdawać egzaminy szkolne, by otrzymać świadectwa ukończenia kolejnych klas. Największą zaletą tego typu nauczania jest, oczywiście, możliwość dopasowania programu i metod nauczania do indywidualnych predyspozycji swoich dzieci. Można spędzać z nimi więcej czasu, co zacieśnia więzi.

Poza tym, regularnie kontrolujemy postępy, a maluch nie ma możliwości znudzenia się. Nie jest też narażony na przykrości takie, jak złe oceny czy nadmiar zadań domowych. Problemem nauczania domowego może być jednak odpowiednie nastawienie rodziców. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że to my jesteśmy w pełni odpowiedzialni za wiedzę dziecka.

Przystępując do nauczania domowego pamiętajmy o tym, by zapewnić pociesze kontakt z rówieśnikami – to niezwykle ważne dla jej prawidłowego rozwoju