Ciekawa wystawa: „Gabriela Zapolska. Zbuntowany talent”

Większość zna Gabrielę Zapolską głównie z literatury. Dzięki wystawie „Gabriela Zapolska. Zbuntowany talent”, która odbędzie się od 14.04 do 30.06.2011r. będziemy mogli poznać jej inne oblicze.

Wystawa, która odbędzie się w Warszawie będzie trwała ponad 2 miesiące. Ekspozycje będą dostępne w Muzeum Literatury w Warszawie. Organizatorami są wspólnie wspomniane Muzeum oraz warszawskie Muzeum Teatralne. W czasie trwania wystawy będziemy mogli poznać Zapolską nie tylko jako pisarkę znaną głównie z powieści „Moralność pani Dulskiej”, ale też jako aktorkę, recenzentkę i kolekcjonerkę dzieł sztuki.

Dowiemy się, między innymi tego, że poza teatrem i literaturą, autorka była też wielką miłośniczką publicystyki. Przez prawie 30 lat prężnie współpracowała z czasopismami wydawanymi w Warszawie, Krakowie i Lwowie. Na podstawie swoich obserwacji dotyczących otaczającego ją świata pisała nie tylko teksty do czasopism. To właśnie na tak zdobytych doświadczeniach opierała późniejsze utwory prozatorskie.

Poza przypomnieniem dorobku artystycznego Gabrieli Zapolskiej, na wystawie pojawią się też elementy z jej prywatnej kolekcji dzieł sztuki. Gratką dla miłośników artyzmu będą obrazy francuskich symbolistów. Zaprezentowane zostaną również piękne kostiumy będące własnością literatki, niebanalna biżuteria, dodatki do strojów. Uzupełnieniem staną się przedmioty rzemiosła artystycznego. Cała wystawa zostanie dopełniona przez scenografię wykonaną przez Witolda Błażejowskiego i przez katalog, w którym znajdą się eseje historyków sztuki, literatury i teatru. Folder będzie dostępny w dwóch językach.