Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Data ważności zdjęcia w internecie

Ci, którzy przekonali się, czym jest kompromitacja wywołana upublicznieniem kontrowersyjnych zdjęć w internecie – zaciekawią się technologią X-pire, która określi, kiedy zdjęcia samoistnie znikną!

Naukowcy Uniwersytetu Kraju Saary opracowali niedawno bardzo ciekawą technikę szyfrowania zdjęć, która ma sprawić, że już nigdy nie będziemy musieli obawiać się, że zdjęcia wrzucone w młodości do sieci, skompromitują nas w przyszłości w oczach pracodawcy, szefa czy rodziny. Innowacyjna technologia – oprogramowanie X-pire ma za pomocą specjalnych tagów tak „przygotować” zdjęcie do publikacji, by każdy użytkownik mógł sam określić tzw. datę ważności zdjęcia, czyli czas w którym nieodwołalnie przestanie ono być dostępne w sieci.

Choć technika X-pire wydaje się być doskonała, to już na pierwszy rzut oka widać pewne niedociągnięcia. W końcu, jeśli choć jedna osoba skopiuje sobie na komputer zdjęcie, przed datą jego wygaśnięcia w sieci, wówczas zdjęcie zniknie… ale nie z jej komputera. Naukowcy pracują jeszcze nad takim udoskonaleniem tego procesu, które pozwoliłoby „wykasować” fotografię objętą datą ważności również z innych nieinternetowych lokalizacji. Czy to się uda? To okaże się już w najbliższych miesiącach.