Deweloperzy budują coraz mniej?

Deweloperzy ograniczyli ilość rozpoczynanych budów o 42% w stosunku do tego samego okresu z roku poprzedniego. Polepszyły się natomiast wyniki w ilości sprzedawanych mieszkań.

Rynkowi nie grozi zjawisko nadpodaży. Już drugi raz zmniejszyła się ilość mieszkań, których budowa dopiero ruszyła. Rok temu w trakcie budowy było o 42% więcej nowych mieszkań. Jest to największy spadek wśród podmiotów zajmujących się wznoszeniem kolejnych obiektów i należy on niestety do deweloperów. Na szczęście z rynku nieruchomości dobiegają także pozytywne wieści.

Wzrosła ilość lokali oddawanych do użytku o 2,2% w porównaniu do tego samego okresu z roku poprzedniego. Z drugiej strony wzrosła też ilość wydawanych pozwoleń na budowę o 4,3%. W maju rozpoczęto budowę niespełna 5 tysięcy nowych lokali.

Taka sytuacja na rynku nieruchomości hamuje obawy związane z niebezpieczeństwem nadpodaży, mogącym mieć miejsce na rynku pierwotnym. Do użytku zostało natomiast oddanych w maju ponad 9 tysięcy mieszkań, co stanowi pierwszą pozytywną w tej sferze informację od 8 miesięcy. To, że do użytku zostaje oddanych więcej mieszkań, a liczba tych, których budowa dopiero się rozpoczyna spadła oznacza, że w Polsce znajdujemy coraz więcej placów budowy.

Eksperci przewidują, że do większych zmian jeszcze długo nie dojdzie.