Festiwal tańca w Warszawie

Już 23 września rozpocznie się 9. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł. Impreza potrwa do 2 października. W jej ramach odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń.

Tegorocznym hasłem festiwalu jest „Spójrz na ciało z innej perspektywy„. Jak mówi dyrektorka przedsięwzięcia, pani Edyta Kozak, taniec to „sztuka myśląca”, w której dochodzi do jedynego w swoim rodzaju połączenia umysłu i ciała. Potencjał tańca jest wciąż odkrywany i festiwal ma udowodnić widzowi, jak wiele w tej dziedzinie może się wydarzyć. Całość zaplanowanych wydarzeń tanecznych ma w zamyśle opowiadać o problemach współczesnego świata, choćby o popkulturowym dążeniu do idealnego ciała.

Gwiazdą imprezy będzie Marie Chouinard, która zaprezentuje w Polsce dwa spektakle – jeden do muzyki Chopina, drugi do Igora Strawińskiego. Festiwal będzie się odbywać na scenie Teatru Imka oraz Teatru Polskiego, ale też w mniej oczywistych miejsach – w przestrzeni miejskiej, gdzie zaprezentuje się nurt hip-hopowy czy w pokoju hotelowym, w którym w ramach nurtu „site specific” każdy widz będzie mógł odbyć 20 minutową, kameralną wizytę animowaną przez artystę.

Z planowanych wydarzeń warto jeszcze wspomnieć spektakl Nicole Seiler. W jego ramach w różnych punktach miasta w oknach domów zostaną rozmieszczeni tancerze. Widzowie zaopatrzeni w mapki, lornetki i odtwarzacze mp3 będą mogli oddać się tanecznym poszukiwaniom. Zobaczymy także Billa Shannona, niepełnosprawnego artystę, który wypracował swój unikatowy styl wykorzystujący… kule do chodzenia. Jego technikę mogliśmy podziwiać jakiś czas temu w reklamie telewizyjnej. Poniżej filmik prezentujący Shannona: