Express Elixir, czyli przelewy błyskawiczne Cze14

Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Express Elixir, czyli przelewy błyskawiczne

Express Elixir

Trzy banki zdecydowały się zadbać o nową jakość usług świadczonych swoim klientom. Do swojej oferty wprowadziły właśnie możliwość bardzo szybkich przelewów krajowych. Dyspozycja zostaje zrealizowana już w kilka sekund.

Osoby, które dość często dokonują elektronicznych operacji na swoich kontach, zapewne są już zaznajomieni z Blue Cash. To w miarę nowa platforma, która dopuszcza przelanie pieniędzy na konto w innym banku już w kilkadziesiąt sekund. Express Elixir to jednak coś nowego. Banki wprowadzają go w silnej współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową, która jest operatorem innowacyjnego systemu. Jego bezpieczeństwo nie jest zagrożone, ponieważ, ze względu na to, iż wchodzi on w skład polskiego systemu płatniczego, nadzór nad nim obejmuje Narodowy Bank Polski.

Co oznacza nowa usługa dla klientów banków?

  • przelewy są realizowane przez 24 godziny na dobę, bez względu na dzień tygodnia, a więc także w niedziele i święta,
  • błyskawiczne przelewy – jednorazowo nawet do 100 tys. zł (tylko w polskiej walucie),
  • natychmiastowe potwierdzenie transakcji.

Takie rozwiązanie z pewnością wypełni lukę na rynku i będzie spełniało wymagania klientów, dla których liczy się natychmiastowy obrót gotówką. To ogromny plus, chociaż są też wady systemu. Jakie?

  • Express Elixir jest dostępny tylko w trzech bankach. Usługę oferują Bank Millenium, BRE Bank, Meritum i póki co w obrębie tylko tych banków pieniądze docierają w kilka sekund,
  • cena – jeden przelew to koszt od 5 do nawet 40 zł.

Trudności mogą być jednak tylko tymczasowe. Już we wrześniu usługę mają wdrożyć kolejne banki, w sumie ma być ich 11. Większa dostępność oferty z pewnością wpłynie też na niższe prowizje od transakcji.