Będzie nowa ustawa o administracji podatkowej

Ministerstwo Finansów

W Polsce zmieni się administracja podatkowa. Ministerstwo Finansów pracuje już nad ustawą, która wprowadzi nowe zasady. Zakłada się, że na modyfikacjach skorzystają obie strony – zarówno podatnicy, jak i jednostki czuwające nad ściąganiem podatków. Według dotychczasowych zapowiedzi, dla tych pierwszych udogodnieniem ma być szybsza i sprawniejsza obsługa w instytucjach zajmujących się sprawami podatkowymi. Jeśli natomiast chodzi o urzędy i ich pracowników, to wprowadzone mają zostać ułatwienia podnoszące skuteczność poboru podatków i ich egzekwowania, ale również optymalizujące kontrole podatkowe.

Wiceminister finansów Jacek Kapica twierdzi, że nowelizacja ustawy o administracji podatkowej ma wychodzić naprzeciw oczekiwaniom obywateli, którzy nie radzą sobie z wieloma sprawami podatkowymi. Urzędnicy mają stać się bardziej pomocni w ich objaśnianiu tak, byśmy sprawniej wypełniali obowiązki spoczywające na nas w związku z posiadanym statusem podatnika. Jednocześnie, ma nam to pozwolić na poszerzenie wiedzy z zakresu systemu podatkowego funkcjonującego w naszym kraju. Rozpowszechniane ma być również korzystanie z elektronicznych form komunikacji.

Dodatkowo, nowelizacja ma wprowadzić podział na dwie kategorie podatników. Poza tymi standardowymi, wyodrębnieni maja zostać tzw. autoryzowani podatnicy, czyli ci, którzy są najbardziej zaufani. Będą to głównie te osoby, którym nie zdarzają się opóźnienia w rozliczeniach, którzy stale i sumiennie wypełniają swoje obowiązki. Mają oni czerpać z tego szereg korzyści. Zakłada się m.in., że ta grupa podatników będzie w szybszym terminie otrzymywała ewentualne zwroty podatku. Poza tym, autoryzowani podatnicy będą mogli szybciej otrzymywać interpretacje indywidualne oraz będą mogli skorzystać z opcji składania korekt deklaracji w razie kontroli.

Jedną z najważniejszych zmian będzie jednak wprowadzenie otwartego przepływu danych między podmiotami administracji publicznej. Dzięki temu, podatnicy nie musieliby za każdym razem dostarczać całego pakietu danych. Nawet, jeśli dany Urząd Skarbowy nie będzie posiadał interesujących go informacji na nasz temat, to będzie mógł pozyskać je z innej jednostki administracyjnej, która już wcześniej otrzymała określone dane na temat konkretnego obywatela.