Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Odnaleziono skradziony obraz Witkacego

Skradziony przed 6 laty obraz Witkacego odnaleziony! Dzieło sztuki – „Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów” udało się odnaleźć, dzięki współpracy policjantów CBŚ oraz prokuratury w Łodzi.

Obraz słynnego malarza odnalezione w mieszkaniu 48-letniego pasera. Był on przetrzymywany w jednym z pomieszczeń znajdujących się w lokalu mieszkalnym. Okazało się, że mężczyzna był członkiem zorganizowanej szajki trudniącej się, między innymi, sprzedażą kradzionych rzeczy. Poza obrazem poszukiwanym już od kilku lat, znaleziono i zabezpieczono kilkanaście gramów marihuany. Sam obraz był przetrzymywany w zwykłych warunkach. Oparty o ścianę, przykryty był jedynie ustawionymi przy nim drzwiami.

Dzieło sztuki zostało skradzione w 2005 r. z muzeum w Podkowie Leśnej. To właśnie jego pracownicy byli odpowiedzialni za potwierdzenie autentyczności znaleziska w domu pasera. Akcja była przygotowywana już od pewnego czasu. Prokuratorzy Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi wraz z policjantami z CBŚ stopniowo zdobywali informacje dotyczące całej grupy przestępczej, a potem samego podejrzanego. Udało im się ustalić, że prawdopodobnym miejscem przechowania obrazu jest właśnie jego mieszkanie.

Za paserstwo przedmiotu o wyjątkowej wartości kulturalnej grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności, a poza tym, odpowie za posiadanie narkotyków.