Google prezentuje okulary AR

Okulary Google

Google zaprezentował koncept okularów obsługujących rozszerzoną rzeczywistość (augmented reality). Dzięki nim wszystkie treści i usługi, do których dotychczas niezbędny był smartfon lub inne urządzenie z ekranem, będą udostępnione jako nakładka na otaczającą nas rzeczywistość.

Pomysł nie jest nowy. W głowach pisarzy sf pojawił się już dawno temu, jednak dotychczas ograniczeniem była technologia. Aplikacje bazujące na rozszerzonej rzeczywistości są dostępne na przenośnych urządzeniach. Rzecz jasna konieczność zerkania na świat przez ekran mobilnego sprzętu nie jest  szczytem komfortu. Laboratorium Google X od pewnego czasu pracuje nad czymś, co zrewolucjonizuje zastosowanie AR w codziennym  życiu.

Mowa tu o okularach obsługujących rozszerzoną rzeczywistość. Project Glass, bo taka jest ich robocza nazwa, zaskakują niewielkimi rozmiarami. Kompaktowa budowa wydaje się nie ograniczać ich możliwości, które zostały zaprezentowane na udostępnionym przez Google X filmie. Okulary będą obsługiwane głosowo – polecenia użytkownika będzie wykonywał cyfrowy asystent, coś jak SIRI Apple’a. Dzięki niemu w każdym momencie i w każdym miejscu uzyskamy dostęp do poczty, GPS-u, aktualnych informacji, danych o położeniu naszych znajomych, zrobimy też zdjęcie oraz udostępnimy w czasie rzeczywistym to, co widzimy.

Według niektórych źródeł okulary mają pojawić się w sprzedaży jeszcze w 2012 roku. Będą dostępne w cenie od 250 do 600 dolarów.

Jeśli Google zrobi coś, czego walory użytkowe nie będą odbiegały od tych zaprezentowanych na filmiku, szykuje się nam kolejna informacyjna rewolucja.

The following two tabs change content below.