Komórki a problemy z uczeniem się

Od dłuższego czasu naukowcy próbują dowieść, że telefony komórkowe są szkodliwe. Niedawno udało się udowodnić, że negatywnie wpływają one na proces uczenia się u szczurów. Jest się czym martwić?

Badania na szczurach przeprowadzili naukowcy pracujący dla niemieckiego Ruhr-University. Podobnie do swoich poprzedników, sprawdzali oni, jaki wpływ na organizm mają pola elektromagnetyczne. Mimo to, wciąż trudno jednoznacznie określić, jak mocno oddziałują one na człowieka. Wiadomo jednak, że ciepło, które wytwarza telefon jest szkodliwe dla komórek ludzkiego ciała, szczególnie mózgu. Uważa się, że promieniowanie komórek może doprowadzać do rozwoju nowotworów.

Ostatnie badania Niemców dowiodły, że to silne promieniowanie zaburza działanie szarych komórek u szczurów. Poza tym, pola elektromagnetyczne z komórki powodują nadmierne wydzielanie hormonu stresu. On również spowalnia procesy zapamiętywania i uczenia się. Jako, że układ nerwowy szczurów jest niezwykle podobny do ludzkiego, istnieje niemalże pewność, że tak samo fale oddziałują na człowieka.

Jako że w doświadczeniach wykorzystywano fale działające z większym natężeniem niż przeciętne, naukowcy zakładają, że zwykłe telefony komórkowe nie mają aż tak niekorzystnego wpływu na człowieka. Jeżeli używamy ich w normalny sposób, nie mamy powodów do strachu.

Obawy mogą jednak mieć, na przykład żołnierze czy ochroniarze, którzy stale mają przy sobie telefony, a w uchu bezustannie mają słuchawki. Przy takim natężeniu promieniowania, mózg może znacznie ucierpieć.