Lotniska w Polsce – rozbudowy i nowe inwestycje

Do 2015 roku na polskich lotniskach ma przybyć dróg kołowania, płyt postojowych i nowych terminali pasażerskich. Są to inwestycje, które mają pochłonąć około 5 miliardów złotych.

W tej chwili modernizowanych jest 9 polskich lotnisk. Największe z nich – lotnisko Chopina w Warszawie jest w trakcie budowy terminalu numer 2. Ma on powstać wraz z całą niezbędną infrastrukturą techniczną. W tym samym miejscu trwa również modernizacja terminalu numer 1. Odnawiane są także wszystkie nawierzchnie lotniskowe. Lotniska w Gdańsku, Łodzi, Rzeszowie i Wrocławiu dorobiły się również nowych dodatkowych terminali, gdzie prace też już się rozpoczęły. Rozbudowa istniejących już terminali przeprowadzana jest właśnie w Krakowie i Bydgoszczy.

W Poznaniu, Katowicach i Szczecinie oraz we wszystkich pozostałych wymienionych miastach modernizacji poddawane są drogi kołowania, pasy startowe, a także miejsca postojowe. Nie dość, że plan inwestycji i tak prezentuje się dość imponująco, to i tak powstają dwa nowe lotniska. Jedno w Modlinie pod Warszawą, a drugie w Świdniku w okolicach Lublina.

Budżet całej inwestycji wynosi 5 miliardów złotych. Jedna czwarta tych pieniędzy pochodzi ze środków unijnych. Dzięki tym modernizacjom, polskie lotniska będą mogły obsłużyć rocznie 18 milionów więcej pasażerów.