Polacy marnują czas pracy? Firmy tracą na tym miliony

prokrastynacja

Standardowy dzień pracy liczy sobie 8 godzin, ale Polacy niekoniecznie poświęcają tyle czasu na wykonywanie obowiązków służbowych. Wiele minut, a czasem nawet godzin po prostu marnujemy. Jak to się dzieje i jaki ma wpływ na firmy?

Ustawowy dzień pracy przy zatrudnieniu na pełen etat to w Polsce 8 godzin. Niestety, badania pokazują, że większość z nas marnuje znaczną ilość tego czasu. Zamiast skupić się na wykonywaniu powierzonych obowiązków, często rozpraszamy się rozmowami, surfowaniem w sieci, przerwami na papierosa. Co jeszcze odwraca naszą uwagę od pracy i jakie konsekwencje w związku z naszym zachowaniem ponoszą pracodawcy?

Internet jest kopalnią wiedzy na temat możliwości marnowania czasu w pracy. Użytkownicy „chwalą się” przespaniem części swojej zmiany, budowaniem różnych konstrukcji ze spinaczy biurowych czy grą w piłkę z kolegami z pracy. Niektórzy, wielokrotnie nieświadomie, poświęcają wiele minut dziennie na chodzenie po firmie. Rekordziści spacerują po biurze, parkingu i pobliskich ulicach nawet po kilkadziesiąt minut każdego dnia. Przy okazji przystają, by uciąć sobie pogawędkę, robią zakupy, rozmawiają przez telefon. Zmorą w wielu przedsiębiorstwach są też częste i długie pobyty w toalecie.

Inni nie odchodzą ze swojego stanowiska, ale nie wykorzystują komputera tylko do pracy, ale również do rozrywki. Przebywanie na portalach społecznościowych, granie w gry on-line czy korzystanie z wszelkich komunikatorów i sprawdzanie prywatnych skrzynek mailowych także zajmuje sporo czasu. Istnieje również grupa tych, którzy wcale nie mają ochoty marnować czasu, ale są do tego zmuszeni przez przestarzałe sprzęty biurowe, które spowalniają prace nie tylko poszczególnych pracowników, ale też całej firmy.

Nietrudno jest się domyślić, że marnujący czas mało produktywni pracownicy oznaczają problemy dla pracodawców. Firmy ponoszą spore straty finansowe w związku z zaniedbywaniem obowiązków przez swoich podwładnych. Eksperci liczą, że dziennie polskie przedsiębiorstwa tracą na tym nawet… 360 mln złotych! Według agencji Work Service, 57% pracowników marnuje min. godzinę dziennie. Nie dziwią zatem dane GUS, z których wynika, że wydajność polskich pracowników to jedynie 73,8% przeciętnego wyniku europejskiego. Warto przy tym dodać, że jesteśmy jedną z tych nacji, które tygodniowo pracują najdłużej., bo aż 39,5 godziny.