Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Prywatny biznes w Polsce w odwrocie

W tym roku powtarza się sytuacja sprzed dwóch lat: likwidowanych jest więcej prywatnych firm, niż zakładanych. Jest to związane m.in ze zmniejszeniem środków na otworzenie własnego biznesu.

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku w Polsce zarejestrowanych zostało 151 tysięcy nowych firm. W tym samym czasie z rejestru podmiotów gospodarczych wykreślono 216 tysięcy przedsiębiorstw. Kiedy podobna sytuacja zaistniała w 2009 roku, spowolnienie było związane z gwałtownym nadejściem kryzysu gospodarczego. Choć w tej chwili gospodarka nie zmienia się tak nagle, to jednak wciąż istnieje wiele niepewności. Główną przyczyną, która spowodowała, że powstaje mniej firm, jest ograniczenie pomocy udzielanej z urzędów pracy.

Mimo że w rzeczywistości liczba prywatnych przedsiębiorstw w Polsce zmalała o 65 tysięcy, to jednak eksperci dostrzegają pewne jasne strony tej sytuacji.

Osoby, które mają pewne doświadczenia związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej mogą w przyszłości przynieść ciekawsze pomysły na ponowne otworzenie firmy z ulepszeniami. Podobne doświadczenia okazują się przydatne również na etacie, dlatego nawet jeżeli po pewnym czasie przedsiębiorstwo zostaje zamknięte, to i tak pozostaje korzyść w postaci doświadczenia.

Likwidacja firm jednak nie wpłynęła znacząco na sytuację na rynku pracy, gdyż w większości zamknięte zostały mikroprzedsiębiorstwa.