Soundsquatting czyli dziwny sposób zarabiania na domenach

internet

aubergene (Flickr)

Internauci często mylą adresy stron www, a soundsquatting udowadnia, że takie pomyłki dają pieniądze! Wystarczy tylko zarejestrować domenę podobnie brzmiącą do popularnej strony i cieszyć się z rosnącej liczby odwiedzin!

Żeby strona internetowa była często odwiedzana, powinna być odpowiednio pozycjonowana, promowana w sieci, ale dobrze też, żeby miała prostą, dobrze brzmiącą i szybko wpadającą w ucho nazwę. Z pewnością plusem będzie nazwa pasująca do zawartości witryny. Spore oczekiwania wobec adresów sprawiają, że rynek domen internetowych od lat ma się bardzo dobrze. Wraz z jego rozwojem zaobserwowano ciekawy trend, który nazwano soundsquattingiem.

Soundsquatting to nowa odmiana typosquattingu, który zachęca do kupowania i rejestrowania domen o nazwach podobnych do popularnych stron www. Propagatorzy tego drugiego wychodzą z założenia, że każdy internauta myli się czasem podczas wpisywania adresu www. Można nawet w przybliżeniu określić, jakie pomyłki pojawiają się najczęściej – z reguły są to literówki polegające na przypadkowym wpisaniu litery sąsiadującej z tą właściwą lub na zdublowaniu pisanej litery (np. googgle.com). Typosquatterzy chętnie rejestrują właśnie takie błędne domeny. Korzystają też z nazw mających zmienioną kolejność liter lub z domen identycznych, jak te należące do popularnych witryn, ale mających inną końcówkę domenową.

Natomiast soundsquatterzy stawiają na fonetykę i kupują domeny, których nazwy brzmią podobnie lub nawet tak samo, jak popularne strony, ale mają inny zapis. Przykładem może być gugl.com, które w mowie brzmi zupełnie jak google.com. Popularność domen z wyglądających jak błędnie zapisane adresy znanych stron rośnie, bo internauci nie przykładają wagi do ortografii i często nie wiedzą, jak poprawnie wpisać nazwę. Do rozwoju tego typu squattingu przyczyniają się też urządzenia mobilne automatycznie przetwarzające komendy głosowe na zapis, zwykle bez uwzględniania ortografii.

Co daje soundsquatting? Rejestrując domenę brzmiącą podobnie do popularnej strony, można liczyć na to, że część odwiedzających ją osób, będzie wpadało także na naszą witrynę. Choć zrobią to przypadkowo, to jeśli strona będzie ciekawa, być może na nią wrócą. Jednak pomyłki internautów można wykorzystać jeszcze lepiej. Soundsquatting to opcja idealna dla wszystkich tych, którzy chcą zarabiać na klikaniu w reklamy. Wystarczy nawiązać współpracę z reklamodawcami, umieścić ich oferty na stronnie z odpowiednią domeną i obserwować rosnąca liczbę przypadkowych wejść zapewniającą nam kolejny „klik”.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.