Źle oceniamy NFZ i ZUS, ale…mamy dobre zdanie o NBP

społeczeństwo

Według badania CBOS Polacy mają złe zdanie o NFZ i ZUS-ie, jednak całkiem dobrze oceniają działalność prowadzoną przez NBP. Nasz stosunek do OFE jest różnicowany, a o GPW niewiele wiemy. Co wpływa na takie a nie inne opinie respondentów?

W I połowie marca br. Centrum Badania Opinii Społecznej przepytało ok. tysiąca osób na temat ich stosunku do ważnych instytucji państwowych. Okazało się, że Polacy źle oceniają działalność Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niestety, raczej nie powinniśmy się temu dziwić. Negatywne zdanie o NFZ miało 75% pytanych. Z pewnością jest to związane z faktem, że mimo ciągłych zmian mających nieść za sobą udogodnienia dla pacjentów, korzystanie z profesjonalnej opieki medycznej jest utrudnione. Kolejki u lekarzy praktycznie się nie kończą, a dodatkowo wydłużyły się od wprowadzenia obowiązku otrzymywania skierowań do lekarzy niektórych specjalizacji. Prywatna opieka medyczna jest natomiast droga. Mimo to NFZ stale marnotrawi pieniądze, choćby poprzez nieprzemyślane inwestycje lub niepotrzebne kierowanie chorych do szpitali, podczas gdy mogliby kurować się w domu pozostając w kontakcie z lekarzem. 18% ankietowanych dobrze oceniło NFZ, a 7% nie ustosunkowało się do tej jednostki.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych spotyka się z krytyką 59% Polaków, przy czym 28% pytanych uznało jednak, że instytucja dobrze wywiązuje się ze swojej roli. 13% nie miało zdania na ten temat. ZUS-owi także zarzuca się marnotrawienie pieniędzy wpływających na jego konto ze składek obywateli. I nie ma się co dziwić, skoro urzędnicy wybudowali kort na dachu budynku i fundują sobie pobyty w luksusowych ośrodkach rehabilitacyjnych.

Co ciekawe, obywatele niewiele wiedzą na temat Giełdy Papierów Wartościowych. W efekcie, aż 66% respondentów nie potrafiło ocenić prowadzonej przez nią działalności. 28% pytanych odnosiło się do niej przychylnie, natomiast 6% ankietowanych krytykowało GPW. Także o Otwartych Funduszach Emerytalnych najwyraźniej wciąż wiemy niewiele, bo swojego stosunku do ich funkcjonowania nie potrafiło określić 45% osób. 37% pytanych ma złe zdanie o OFE, a 18% uważa, że jednostka dobrze wywiązuje się ze swoich zadań. CBOS zapytał Polaków także o stosunek do NSZZ „Solidarność”. 33% pytanych uznało, że jest on pozytywny, ale 38% Polaków negatywnie oceniło jednostkę.

Zaufaniem cieszy się Narodowy Bank Polski. Na plus oceniło go 53% pytanych, a krytykowało go 15% respondentów. Niemniej jednak nadal aż 32% obywateli nie potrafiło ustosunkować się do działalności centralnego banku Polski.