Wakacje za pasem – a co ze zwierzętami?

zwierzaki - pies i kot

dog97209 (flickr)

Problem porzucania zwierząt przed wyjazdem na urlop towarzyszy nam już od wielu lat. Mimo zmieniającego się prawa i wydawałoby się wzrostu świadomości u znacznej części społeczeństwa , ciągle duży odsetek ludzi wykazuje się w tej materii kompletną znieczulicą.

Pierwszym istotnym momentem, w którym należy wykazać się daleko idącą przezornością jest decyzja o zakupie zwierzaka. W chwili uniesienia i zachwytu nad małym psiakiem czy kotkiem nie zastanawiamy się nad odpowiedzialnością jaką kupujemy wraz z nim i to na wiele, wiele lat.

A właśnie wyjazd na urlop jest jedną z poważniejszych prób odpowiedzialności właścicieli względem swoich podopiecznych.

Oczywiście najbardziej komfortową dla zwierząt jest sytuacja, gdy planujemy urlop tam, gdzie są one akceptowane. Idealnym niemalże miejscem na takie wakacje są jeziora i warunki jakie stwarzają poprzez mnogość dzikich plażyczek, gdzie zwierzę może bez problemu wchodzić do wody, czy dzięki otoczeniu lasów i terenów zielonych po których może się do woli wybiegać.

Nad morzem jest zdecydowanie trudniej, głównie z powodu zakazów wprowadzania zwierząt na plażę, a trzeba też pamiętać, że sama plaża nie jest odpowiednim miejscem na dłuższy pobyt dla czworonoga. Nie ma na niej miejsc zacienionych, w których zwierzę mogłoby się schronić, a dłuższy pobyt może skończyć się przegrzaniem i omdleniem pupila.

Jeśli zaś urlop ma odbyć się w miejscu odległym może być to kolejnym powodem utrudniającym zabranie zwierzaków, które w przeważającej większości bardzo źle znoszą długie podróże. Przelot samolotem wiąże się zaś z mnogością różnorakich barier biurokratycznych, weterynaryjnych, nie wspominając o znacznym wzroście kosztów podróży.

Te i inne bariery powodują, iż wiele osób nie chcąc „komplikować” sobie wyjazdu wybiera najprostszą i jednocześnie najokrutniejszą metodę, czyli pozbywa się swojego zwierzaka przed wyruszeniem na urlop. Nie wiedzą, czy też nie chcą wiedzieć iż współczesność już od dawna reaguje na takie zapotrzebowanie, czy to w formie hoteli dla zwierząt, czy indywidualnych opiekunów dotrzymujących towarzystwa podopiecznemu w czasie naszej nieobecności.

Ale zawsze najlepszym i jednocześnie najtańszym sposobem, by zapewnić zwierzęciu opiekę podczas naszego urlopu jest oddanie go pod opiekę komuś z kim zwierzę miało kontakt wcześniej, np. członkowi rodziny lub przyjacielowi. Starajmy się jednak, by spędzić wakacje razem ze zwierzęciem. Wspólny pobyt nad jeziorem pozwoli aktywnie wypocząć wszystkim.